Štěňata a BARF: Zásady krmení

BARF u štěňat je dost ošemetná věc. Nebo ještě lépe řečeno, výživa štěňat je dost ošemetná věc. Protože u organismu, který se vyvíjí, se toho dá dost zanedbat a tím taky hodně pokazit. To je důvod, proč si na BARF netroufne každý. Takže se barfující chovatelé pejsků rozdělují do dvou skupin: na ty, kdo zkušeně barfují po celý život psa a na ty méně jisté, kdo si raději ze začátku vypomůžou granulemi a na BARF přejdou až poté, co jim pejsek povyroste. Ne, že by to tak nešlo dělat, ale rozhodně je pro psa prospěšnější, když mu trávicí ústrojí na komerční krmiva zvykat nebudete. Pojďte si radši projít základy BARFU. 

U štěňátek na BARFU je třeba dodržovat několik základních pravidel:

1) Hlídat složení potravy

2) Hlídat váhu krmné dávky

3) Nepřekrmovat 

Krmná dávka se počítá z váhy štěněte a měla by se pohybovat na 4 – 7 % ideální hmotnosti psa. Platí pak, že čím je pejsek starší, tím se procento snižuje. (U dospělého psa jsou to 2 – 3 %).

Krmnou dávku je třeba štěňátku rozdělit na několik menších porcí za den. V tom nejlepším případě byste měli svého malého kamaráda krmit 4x denně a postupně (v rámci měsíců) četnost snižovat, abyste se u ročního psa dostali na krmení 2x denně

Ale řekněme si to na rovinu, toto zvládá málokdo. Chodíte-li do práce, pak na tak časté krmení prostě nemáte čas. Jedna věc je, že to nejde úplně ošidit. Malý pejsek ve vývinu opravdu potřebuje jíst častěji a nelze ho krmit stejně jako dospělého psa. Na druhou stranu, bojujete-li s nedostatkem času, určitě vás potěší, že řada pejsků hravě zvládne i krmení 3x denně. 

 dogs-984015_1920

1) Složení potravy

Stejně jako dospělých psů kombinujte masitou složku s přílohami. Poměr by měl být 70 – 80 % masa a 20 – 30 % příloh. Kategorie „maso“ zahrnuje hned několik složek: svalovinu, vnitřnosti a kosti. Ty je důležité podávat v takovém poměru, aby váš pejsek prospíval. Kostí by mělo být v ideálním případě 30 % z masové složky, ale nemusíte se bát ani přidat.

Myslete na to, že pestrá strava je základ, má-li vám doma vyrůst zdravý a silný pes. Složení misky sice nemusí být každý den přepočítáno do detailů, ale tělo pejska by mělo během zhruba tří týdnů dostat vše potřebné ve správném poměru. Vyzkoušejte naše speciální mixy pro štěňata!

2) Váha krmné dávky

Věc, která se musí hlídat. U dospělých psů je v tomhle barfování podstatně jednodušší, jelikož u zdravého psa vám váha nijak extra kolísat nebude. Štěně se ale mění a poměrně rychle roste, což pro vás znamená, že mu tu dávku musíte pořád přepočítávat.

Pokud si nejste jistí v kramflecích, využijte na to kuchyňskou (nebo jakoukoli jinou) váhu, abyste měli lepší přehled. Klíčové jsou pro krmení kondice pejska a růst – nesmí se vytáhnout příliš rychle. 

3) Když je trochu víc až příliš

I když chcete pro svého drobka to nejlepší, zbytečně mu "nedopřávejte" a nepřekrmujte ho. Řada majitelů se obává toho, že pejskovi nezajistí všechno, co potřebuje, a tak mu raději tu a onoho "přidají". Vždyť to přece nemůže ublížit.No upřímně řečeno, opak je pravdou. Tohle je pro organismus daleko větší zátěž, než kdyby se měl krátkodobě vyrovnávat s nedostatkem. Ať už jde o množství potravy nebo vitamíny, vždy mějte na paměti, že příliš velké množství škodí.

Podivuhodný případ velkých plemen

Nejkomplikovanější BARF bývá u velkých plemen. V těchto případech stojí za to konzultovat situaci s odborníkem, abyste něco nezanedbali. Pokud si v sestavování jídelníčku nejste jistí, rádi vám poradíme.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.