ŠTĚŇATA A BARF: ZÁSADY KRMENÍ II

V článku Štěňata a BARF: Zásady krmení I jsme si shrnuli základní pravidla krmení našich nejmenších mazlíčků. Dnes si k tomu přidáme pár praktických tipů, aby barfování bylo co nejpříjemnější pro vás i pro vašeho čtyřnohého kamaráda. 

ŠTĚŇATA A BARFOVÁNÍ: NA CO SI DÁVAT POZOR

Už v minulém článku jsme psali o tom, že barfujeme jak masem, tak kostmi a zeleninou. V tomto ohledu se krmení od dospělých psů příliš neliší. Je ale dobré být opatrnější, protože štěňata mají tendenci hltat. To znamená, že při chystání misky zohledňujeme schopnosti psa. Podávejte mu jen tak velké kusy, aby se jimi nemohl začít dusit. Například maso můžete podávat buď v celku, nasekané nebo rovnou pomleté.

Pokud jde o kosti, budete jistě překvapení, jak je vaši miláčci dokážou umně zpracovat. Dokonce i ti, kteří na to na první pohled nevypadají. Mléčné zoubky si s měkkými kostmi většinou hravě poradí. Ale i tady je samozřejmě riziko, že vám je psi budou chtít zhltnout v příliš velkých kusech. Možností, jak z této situace vybruslit, je několik. Kosti můžete rozdrtit nebo namlít. Variantou je i kost štěněti držet, tím ho donutíte kousat.

 

BARFOVÁNÍ MASEM: JAK ZAČÍT

Barfovat se začíná jenom jedním druhem masa, které doplňujeme rozmixovanou zeleninou. Krásně se na maso přilepí. Pokud pejsek tuto kombinaci tráví bez problémů (čekáme v rámci dnů), můžeme postupně přidávat další varianty a přílohy. V případě, že se objeví komplikace, je vhodné potravinu, po které problém vznikl, vyřadit z jídelníčku. 

Pokud jde o druh masa, začínejte s něčím lehčím, jako jsou kuřecí nebo krůtí maso. Důležité je, aby maso bylo opravdu kvalitní a libové.

Dog-Dog_Guide-A_Labrador_puppy_chewing_a_raw_bone

 

JAK JE TO S VÁPNÍKEM

Strava štěněte by měla být pestrá a rozmanitá, aby mu zabezpečila všechny látky potřebné pro správný vývoj. Neznamená to sice, že byste měli úzkostlivě přepočítávat dávku každý den, ale v rámci cca 2 až 3 týdnů by tělo štěněte mělo dostat vše, co potřebuje.

Důležitý je vápník, který je nezbytný pro zoubky, kosti a klouby. Kde ho vzít? Dobrou zprávou je, že na to žádné extra doplňky nepotřebujete. Stačí kosti, které potřebu vápníku bohatě pokryjí.

Strava štěněte by na kosti měla být podstatně bohatší než strava dospělého psa, proto se nebojte jich trošku přidat. Ukazatelem by měla být především stolice štěněte. Nesmí být ani moc řídká a nesmíte štěně zabetonovat.

Další potraviny bohaté na vápník

 • pomeranče
 • mořské řasy
 • listová zelenina (špenát, hlávkový salát)
 • košťálová zelenina (kapusta, brokolice)
 • kořenová zelenina (celer, ředkvičky)
 • byliny (řeřicha, kopřiva)

 

PÁR TIPŮ NA ZÁVĚR

 • Pokud jde o zeleninu, podávat můžete pejskovi prakticky cokoli, co mu bude chutnat. S tím žádné větší starosti nejsou.
 • Zdrojem drahocenných živin je žloutek, zařaďte do seznamu potravin i vajíčko.
 • Místo kuřecího můžete sáhnout po nepraných dršťkách nebo vemenech, ale pozor vemena jsou tučná, takže nejsou vhodná pro pejsky se sklonem k tloustnutí.
 • Kosti jsou do začátku vhodné kuřecí, protože jsou měkké.
 • Je vhodné naučit mladé psy na všechny druhy masa, se kterými se časem můžou setkat.

Vyzkoušejte také naše speciální mixy přímo pro štěňata a mladé psy!

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.