Malí kočičí barfisté: Jak krmit koťata

Koťata a BARF? Proč ne. Můžete je krmit syrovou stravou stejně jako dospělé kočky. Řada chovatelů váhá, protože si není jistá, zda dokáže malým koťátkům ve vývinu poskytnout odpovídající jídelníček. Pokud je to i váš případ, máme pro vás dobrou zprávu – budete překvapení, že mezi krmením dospělých koček a koťat zas tak velký rozdíl není. 

Krmení mladých koček syrovou stravou není třeba se bát. Koťatům ji můžete podávat stejně jako dospělým. Dostatečný přísun vitamínů a minerálů je samozřejmě třeba hlídat, ale na druhou stranu by to pro vás neměl být zbytečný strašák. Důležitá je především rozmanitost jídelníčku a dodržování správného poměru jednotlivých složek.

Koťata u misky obrázek

Jídelníček kočky (dospělé i kotěte) se skládá z masa, vnitřností, kostí a doplňků. 

Strava nesmí obsahovat: 

  • ovoce,
  • zeleninu,
  • obiloviny a luštěniny,
  • mléčné výrobky. 

 

Kdy začít

Na syrovou stravu můžete přejít ve chvíli, kdy o ni kočka projeví zájem. Mnoho chovatelů ji začalo podávat několikatýdenním kočkám prakticky hned, jak se k nim dostaly domů. 

Maso je v začátcích vhodné měkké, snadno poživatelné, proto sáhněte po kuřecím, králičím nebo malých myších. Hovězí a vepřové jsou o něco „tvrdší“, ale je pravda, že některým kočičkám nedělají problémy, vždy záleží, co za šelmu máte doma. Samozřejmostí je, že by mělo jít o libové kousky. Skvělá jsou na první krmení také malá kuřátka, po kterých se koťata můžou utlouct. 

Kočky potřebují především bílkoviny a u koťat to platí dvojnásob. Jsou ve vývinu, rostou, a proto jejich tělíčko potřebuje větší přísun bílkovin a kalorií. To znamená, že jídelníček není třeba nijak zásadně měnit nebo upravovat, koťata jednoduše potřebují víc jíst. To je ten hlavní rozdíl. 

 

Množství krmné dávky

U starších koček se vždy řídíme procenty. Denní dávka krmiva se odvíjí dle váhy kočky a pohybuje se přibližně kolem 2 % její hmotnosti.

  • Krmnou dávku pod 2 % podáváme, pokud potřebujeme, aby kočka hubla.
  • Krmnou dávku v rozmezí 2 % – 4 % podáváme na udržení aktuální váhy kočky.
  • Krmnou dávku nad 5 % podáváme aktivním kočkám, nebo pokud potřebujeme, aby kočka přibrala.
  • U nejmenších koťat procenta hlídat nemusíme.

 

Naše rada zní: Neomezujte je. Během prvního půl roku nechte kočku jíst, dokud má chuť. 

Koťata mají malý objem žaludku a současně velmi rychlý metabolismus, proto se dokážou vytrvale „cpát“. Mnoho majitelů je překvapeno tím, kolik toho taková malá kočka s ohledem na svou tělesnou hmotnost dokáže spořádat. 

Je pravda, že kočky obecně se nesmí překrmovat. Ale dobře živené kotě není na překážku, naopak je to žádoucí stav. Dokud roste, dopřejte mu tolik, kolik potřebuje. Podávejte menší dávky a častěji a spíš hlídejte, aby u toho nehltalo a nezačalo se dusit. Tím spíš, pokud strava obsahuje větší kousky masa. Je dobré je zařadit do jídelníčku, abyste kočku donutili pořádně žvýkat a procvičovat si tak čelist. 

Doporučujeme také postupně podávat všechny druhy masa, na které kočky časem mohou narazit. Pokud je uvyknete jen na jeden druh, jenom si situaci zkomplikujete. Kočky jsou velmi vybíraví tvorové, kteří si potrpí na kvalitu a svým mlsným jazýčkem vám někdy pěkně zatopí. Pokud je k tomu všemu zvyknete například jen na kuřecí, situaci sami sobě ještě zhoršíte. Co víc, strava kočky by měla být dostatečně pestrá, a proto by se nikdy neměla sestávat jen z jediného druhu masa.

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.