Barfování v praxi: co patří do misky psa?

V minulém článku jsme si představili BARF. Dnes se pojďme podívat na to, jak konkrétně by ten obsah misky měl vlastně vypadat.

Co říkají procenta?

Denní krmná dávka by měla činit 2–3 % ideální hmotnosti psa.

Dávka by měla být pestrá a skládat se jak z masa, tak z příloh. Běžně aplikovaný poměr těchto složek je 70–80 % masové složky a 20–30 % příloh. U Originalbarf mixů, které jsou namíchány s důrazem na vyšší podíl masa, je poměr 90 % masa a 10 % příloh.

Kategorie „maso“ v tomto případě zahrnuje hned několik složek: svalovinu, vnitřnosti i kosti. Ty je důležité podávat v takovém poměru, aby váš pejsek ideálně prospíval. Kostí by mělo být 30 % z masové složky, zbytek jsou vnitřnosti a svalovina.

Nebojte se kostí

Od krmení kostmi se dlouhodobě upouštělo kvůli možnému poranění zvířete. Nejeden pejsek už skončil na veterině poté, co je schroupal. Je třeba říct, že tohoto se nemusíte obávat, pokud budete dodržovat jednoduché pravidlo: nikdy kosti nevařte. Tepelná úprava mění jejich vlastnosti a teprve poté se stávají nebezpečnými. Kosti v syrovém stavu jsou mnohem měkčí a tím i vhodnější pro trávící ústrojí vašeho miláčka. Se syrovou kostí si zvíře jako je pes hravě poradí. Škodlivá je tak ve výsledku jen tendence lidí podávat psům podobnou stravu, jako mají oni sami.

Kosti by měly být nedílnou součástí jídelníčku proto, aby psi netrpěli průjmy. Na druhou stranu, je třeba dodržovat jejich optimální poměr. Pokud to s nimi začnete přehánět a dostanete se do stádia, kdy masová složka bude obsahovat například 70 % kostí a 30 % svaloviny a vnitřností, pravděpodobně psa úspěšně ucpete.

Jaké maso podávat?

Zjednodušeně řečeno, skoro všechno. Misku klidně můžete naládovat:

a dalším.

Komplikace můžou nastat u tučných mas jako vepřové nebo losos – s ohledem na množství tuků můžou u některých jedinců působit projímavě. 

Originální BARF masa chutná všem!

Co s parazity?

Paraziti jsou jedna z nejčastějších obav všech páníčků, kteří zvažují přechod na BARF. Pravdou je, že tělo zdravého psa si s celou řadou těchto problémů dokáže hravě poradit samo. Chcete-li přesto alespoň nějak eliminovat možné riziko, maso přemrazujte. Naše maso je vždy prověřené i přemražené a můžeme ručit za to, že maso již žádné parazity neobsahuje.

Není to ovšem podmínka. Odebíráte-li maso z kvalitního zdroje, barfování by mělo být bez problémů. Na pozoru se mějte v případě, kdy chcete svému miláčkovi dopřát změnu v podobě zvěřiny, která se k vám dostala kdo ví odkud. Tady je procento nebezpečí mnohem vyšší, proto se v syrovém stavu k barfování rozhodně nedoporučuje. V tomto případě uděláte lépe, když ji převaříte, ale tím zase zničíte část cenných látek. Nebo sáhněte po mletém jelením masu s kostí Originalbarf. Jelení maso obsahuje minimum tuků a naopak je výživově velmi hodnotné, tudíž lehce stravitelné.

Zelenina a ovoce

Ještě jednou se vraťme k ideálním poměru surovin v misce. Obsahovat by měla 70–80 % masa a 20–30 % příloh. Z toho by mělo být 60–70 % zeleniny, 20–30 % ovoce, lze přimíchat i 10 % obilovin jako jsou ovesné vločky, rýže, pohanka nebo třeba jáhly.

Největší podíl by měla mít listová zelenina (špenát, saláty, polníček, rukola, čínské zelí, ...), kterou doplníte dalšími druhy jako je třeba kořenová, košťálová nebo plodová zelenina.

V případě, že hodláte přimíchat do stravy i obiloviny, se mějte na pozoru před těstovinami. Můžou některým psům způsobit zažívací potíže. Na druhou stranu jsou výborným zdrojem sacharidů, které poslouží jako zdroj energie u aktivních jedinců.

Tip: Zatímco někteří psi zeleninu doslova milují, jiní ji dokážou vypreparovat z misky s přesností chirurga. Než nad ní definitivně zlomíte hůl, zkuste malý trik: rozmixujte ji a zakápněte trochu olejem, aby se nalepila na maso. V případě, že vám zelenina přece jen nebude procházet, přejděte na neprané dršťky. Jsou to neprané žaludky, v jejichž záhybech jsou zbytky natrávené rostlinné potravy. Psi je milují.

Jaké doplňky stravy použít? 

Výběr je poměrně široký. Patří sem oleje, vajíčka, mořské řasy, kvasnice, kloubní doplňky a vitamíny, oříšky i semínka. Zvlášť chia semínka jsou superpotravina, o kterou se vyplatí čas od času podělit. Jsou bohaté na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny, vlákninu a vápník. Naložte je na pár hodin, nejlépe přes noc, do vody a teprve poté přidejte do krmení (budou vypadat trochu "oslizle"). 

Co pes, to individualita

Výše uvedené informace berte pouze za orientační. Každý pes je jiný, proto se poměry surovin mohou v konkrétních případech lišit. Každému totiž sedí něco jiného. Roli hrají věk, fyzická zátěž nebo zdravotní stav. Nejeden páníček se například musí potýkat s alergiemi psa, což mu výběr surovin při barfování do jisté míry zužuje. Nejlepší metodou je tudíž zkoušet, po čem váš kamarád prospívá, a podle toho krmnou dávku upravovat.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.