Barfování v praxi: co patří do misky kočky?

Jak je to s barfováním u koček? Trochu jiné než u psů. Platí pro ně jiná pravidla složení a především – kočky jsou pěkně mlsné. Mnohem víc si vybírají, a proto je tady BARF náročnější. Vybíravou kočku nepřesvědčí ani přemlouvání, ani hladovka, kterou si především nemůžete dovolit. Ten pocit bezradnosti je něco, co zná drtivá většina majitelů kočiček a co málokdo pochopí (čtěte: všichni ostatní, kdo je nemají doma). Přesto BARF není nemožný, chce to jen vytrvat. Takže, jak vypadá praxe? 

Když si vybavíte jakýkoli večerníček nebo anekdotu s kočkou, v 90 % případů se tam bude honit za myší, která ji nakonec vezme po hlavě pánvičkou. Věřte, nebo ne, je v tom kus životní pravdy. Tedy, ne ta pánev, ale to, že kočky milují čerstvou kořist. Tu si uloví, sežerou a po čase hledají další zdroj potravy. Trávení koček je tudíž uzpůsobeno na menší porce, které si ale dopřávají častěji. Kočka, na rozdíl od psa, neumí zpracovat velké množství krmiva najednou.  

Zpravidla není v silách jejich majitelů krmit je stejně často, jako by si to dopřály ony samy. Přesto by se mělo dodržovat pravidlo: menší dávky, 3x – 5x denně. Kočka nesmí nikdy hladovět. Pokud vám obsah misky nechce žrát, nemůžete vsázet na výchovnou hladovku, protože byste tím mohli vážně poškodit její zdraví.

Pryč se zeleninou

To není jediná změna v barfování. Zatímco psi bez problému spořádají a stráví zeleninu, kočkám do misky nic takového nedáváme. Ani neprané žaludky, které jsou u psích chovatelů oblíbené právě proto, že obsahují zbytky natrávené potravy.  

Tělo kočky dokáže skvěle zpracovat bílkoviny, což znamená, že potřebuje především masitou složku.  Vyhněte se obilovinám, ty způsobují obezitu. Pokud kočku krmíte standardním komerčním krmivem a přibírá vám, je to nejspíš proto, že je v něm velké procento obilovin (coby náhražka za maso).

Složení misky by mělo být: 80  % svaloviny, 10 % kostí a 10 % vnitřností.

Jaký objem krmiva byste měli kočce poskytnout? V ideálním případě by to měly být přibližně 2 % její hmotnosti. Je ale dobré řídit se zdravým rozumem a potřebami čtyřnohého miláčka. Pokud trpí obezitou, mírně ubíráme a naopak.

Maso

Po jakém masu sáhnout? I tady jsou možnosti velmi široké:

a další. Opatrní buďte na ryby. Doporučujeme je nepodávat vůbec, popř. jen velmi příležitostně pro zpestření jídelníčku.

Myslete na to, že je třeba hlídat dostatečné množství vitamínů a dalších důležitých látek, jako je taurin, který je nezbytný pro zrak. Na druhou stranu v tom není žádná velká věda. Skvělým zdrojem taurinu je srdce (nemleté), výživu své kočky tak můžete řešit poměrně snadno. Pestrá syrová strava sama o sobě celou řadu vitamínů, minerálů a živin pokryje. Ovšem pozor: taurin ničí manipulace, což je právě mletí, krájení ale i mražení. Čím větší kusy masa bude kočka žvýkat, tím lépe pro ni. Pokud budete srdíčko rozmrazovat, vodu z něj zachyťte a nalijte do misky.

Prakticky nejlepší volbou jsou jednodenní kuřata, z nutričního hlediska jde o ideální stravu. Nebo můžete začít podávat mražené myši. Ne každý majitel má ovšem na tento způsob stravování kočiček žaludek.

Kosti

Také do jídelníčku kočky patří kosti. Jsou zdrojem vápníku, minerálů a stravu zahušťují. Pokud kočce kosti nebudete podávat, může trpět na průjmy. A naopak pokud jich bude příliš, způsobíte jí zácpu.

Vhodné jsou masité kosti typu kuřecí krky, skelety a křídla. Kosti  nikdy nepřevařujte, zásadně se podávají jen syrové. Varem tvrdnou a pak mohou nastat komplikace při konzumaci.

Doplňky stravy

Doplňky stravy volte podle toho, jakým směrem se vydáte. Nejste-li povaha na jednodenní kuřátka či srdce a chcete volit cestu nejmenšího odporu, nezapomeňte do misky přidávat taurin.

Dále rybí olej, kalciový sirup a vitamín E. Vhodná jsou i vajíčka, řada chovatelů nedá dopustit například na ta křepelčí, kombinovat je ale můžete i s kuřecími z kvalitních českých chovů. Žloutky se dají sehnat i sušené.

Nejdůležitější je pestrá (a vlhká) strava, tedy různé druhy masa a vnitřností. Nezapomínejte, že kočky si tekutiny berou z kořisti. Strava, kterou jim podáváte, je proto nejlepší způsob, jak jim obstarat dostatek tekutin.

Kočičí jazýček podruhé

Pokud máte doma mlsnou kočku, která syrovou stravu odmítne žrát, zkuste dodržovat pár základních pravidel: 

1) Ze začátku můžou být potíže způsobené tím, že zvíře na tento typ stravy není vůbec zvyklé. Pokud kočka maso odmítá, přelijte ho vařící vodou, nebo ho krátce povařte a postupně dobu varu zkracujte. Tento trik platí jak na kočky, tak na psy.

2) Kočičky si potrpí na čerstvou kvalitní stravu. Pokud maso nechtějí pozřít, může to být protože už je trošku starší. Stejně tak vám pravděpodobně nesní porci, která zavání.

3) Kočky jsou nejhladovější, když se probudí. Proto je dobré podávat jim v tu dobu věci, nad kterými vám jinak ohrnují nos. Je dost velká šance, že se do nich přece jenom pustí.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.