BARF A ALERGIE: JAK BARFOVAT, KDYŽ JE PES ALERGICKÝ

Dnes se zaměříme na potravinové alergie u psů. Jaké jsou jejich příznaky a co psovi na BARFu můžete a nemůžete podávat? Dozvíte se v článku.

Alergie nejsou u psů žádnou výjimkou. Alergičtí můžou být v podstatě na cokoli stejně jako lidé. Navíc se alergie projevuje u každého jinak, takže žádné obecné pravidlo na to není. Proto je úvodní otázka  „Co psovi na BARF můžete a nemůžete podávat?“ vlastně takový malý chyták. Musíte to odpozorovat. Čekáte-li tady seznam bezpečných potravin, nedočkáte se. Můžeme vám ale poradit, jak postupovat, abyste ty zákeřné alergeny odhalili.

 

CO JE TO ALERGIE

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na konkrétní látku, která sice není pro tělo nebezpečná, ale to jí přesto vyhlásí válku. Alergický může pes být jak na maso, tak obiloviny nebo třeba vejce. Častými alergeny bývají hovězí a kuřecí maso.

Není výjimkou, že se alergie vzájemně překříží. To znamená, že pejsek je alergický hned na několik druhů potravin. V extrémních případech to může jít tak daleko, že z masa může třeba jen králičí, popř. musí být bez masa úplně. I takoví skutečně jsou, byť ojediněle.

 

PŘÍZNAKY ALERGIE

Alergie může vypadat všelijak a může mít různé stupně intenzity. Od těch nejvážnějších až po slabší projevy. Jaké příznaky můžete u psa pozorovat nejčastěji?

 • nadměrně se škrábe
 • má zarudlou kůži
 • kouše si packy i tělo, a to i do krve
 • zhorší se mu kvalita srsti
 • má boláky po těle
 • otéká
 • má červené pupínky nebo vyrážku na těle
 • vypadávají mu chlupy
 • zvrací
 • má průjem
 • má časté záněty uší

dog-1020790_1920

 

VYLUČOVACÍ DIETA

Takže, jak na to? Postup, kterým zjistíte, po kterých potravinách váš pejsek trpí, se jmenuje vylučovací dieta. Než k ní přejdete, je dobré zkonzultovat situaci s veterinářem, aby doporučil postup na míru přímo vašemu psovi.

Upozorňujeme, že jde o dlouhodobou a dost možná nákladnou záležitost, kterou vaše bankovní konto může (a nemusí) pocítit.

Aby ta dieta skutečně k něčemu byla, je třeba důslednost a striktnost. Je totiž o tom, že budete psa udržovat po určitou dobu jen na několika málo surovinách a během této doby nesmí přijímat nic mimo plán. Žádné pamlsky, natož lidské jídlo. Doporučujeme si toto ujasnit i s ostatními členy domácnosti, kde hrozí, že budou chtít pejskovi tajně přilepšovat.

Užitečné je také vést si deník a seznam podávaných potravin si tam pro větší přehled zapisovat.

 

POSTUP PŘI VYLUČOVACÍ DIETĚ

Začněte tím, že budete psovi podávat jenom jeden druh masa, a to takový, který mu nezpůsobuje potíže. Abyste mu zaplnili žaludek, jako přílohu podávejte vařené brambory, a to v poměru dvě třetiny masa a jedna třetina brambor.

Brambory musí být vždycky vařené, syrové jsou pro psa jedovaté. Nezačínejte dietní režim s rýží. Rýže je obilovina, a tedy potenciální alergen.

Dost často se stává, že zlepšení u psa můžete pozorovat už po jednom nebo dvou týdnech. Zvlášť u slabších alergií. Ale aby se tělo úplně pročistilo, je třeba, aby tato fáze trvala aspoň tři měsíce. Během této doby nesmí pes dostávat nic jiného. Ani pamlsky, ani doplňky stravy.

Až projevy alergické reakce ustoupí, můžete začít zkoušet nasazovat další potraviny. Vždy po jedné a rozhodně mezi nimi dělejte delší pauzy. Jste-li například na králičím masu, zkuste přidat jehněčí a přibližně týden čekejte, zda se nějak neprojeví. Pokud se nic nestane, přimíchejte do misky něco nového. Pokud se objeví alergie, ihned poslední přidanou potravinu stáhněte a na cca další dva měsíce zůstaňte u podávání osvědčených druhů.

Tělo znovu potřebuje čas na to, aby se alergenu zbavilo, proto nemá smysl v této době zkoušet další masa či přílohy. Až se situace uklidní, můžete ve zdlouhavé detektivní práci pokračovat.

JAKÝM MASEM BARFOVAT PŘI ALERGII

Při vylučovací dietě sáhněte po takových masech, u kterých je předpoklad, že by je váš pes mohl snášet bez problémů. Obecně jde o:

 • králičí
 • pštrosí
 • kachní
 • koninu
 • zvěřinu

Stále ale mějte na paměti, že každý pes je individuál a může být alergický na cokoli. Čili třeba na obecně doporučované králičí. Nebo mu nemusí sedět brambory.

Výběr vhodné základní stravy se vám hned napoprvé nemusí povést. Je třeba zkoušet a nevzdávat to.Vyzkoušejte také naše speciální mixy pro alergiky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.