Barf a Barfování, krmení psů a koček syrovou stravou

Je podle vás zdravé jíst chemii? Pokud si tuhle otázku položíte, selským rozumem dojdete k tomu, že ne. Tak proč by ji měli jíst vaši čtyřnozí miláčci? Chemie neprospívá nikomu, nikdy a nikde, není dobrá ani v konzervách, ani granulích a dalších krmivech. Krmte svoje psy a kočky tak, jak je jim to skutečně přirozené. Kvalitní syrovou stravou. Barfujte.

 

Co je to BARF a barfování?

BARF je zkratka, která má hned několik významů. Born Again Raw Feeders, což se do češtiny překládá jako "znovuzrozen krmit syrově". Mimo to znamená také Bones And Raw Food čili "kosti a syrová potrava", v němčině se pod ní skrývá Biologisch Artgerechte Rohe Futerung, to by se dalo přeložit jako biologicky vhodná syrová výživa. Tak jako tak, všechny tyto názvy se točí pořád kolem stejné věci - odklonu od zavedeného odsypávání granulí a návratu ke kvalitní, přírodní, a v neposlední řadě, syrové stravě. Od BARFu je to už jen kousek k barfování, tj. krmení domácích mazlíčků přirozeným způsobem.

Proč barfovat?

Protože upustit od chemicky upravené stravy je to nejlepší, co pro zvířata můžete udělat. Pes je pořád blízký příbuzný vlka, jehož tělo je nastaveno tak, aby dokázal spořádat a natrávit syrovou stravu. To nezměnilo ani jeho zdomácnění a povalování na českých gaučích. Pes i kočka jsou stále ještě z biologického hlediska šelmy, masožravci. Mají zuby uzpůsobené k tomu, aby si poradili s kořistí, ne aby chroupali granule.

Myslíte, že kdyby měl váš pes na výběr mezi miskou granulí a miskou syrové stravy, že by volil granule?

Nebo ještě jinak, že si vlk běžně jako kořist tahá pytel suchých granulí?

Ne, samozřejmě že ne.

Problém granulí je, že ať už jsou jakéhokoli složení, jde v podstatě o mrtvé jídlo. Zpracovávají se totiž při tak vysokých teplotách, že se všechny minerální látky a vitamíny zničí. A pak je výrobci musejí dodat uměle. Obdobně je to s chutí a vůní granulí. Jde o chemii, která klame chuťové buňky zvířete. Není žádným tajemstvím, že se u něj tímto způsobem vytváří závislost. Nejinak jsou na tom konzervy a ani vařená strava není velkou výhrou. Páníčkům sice dává možnost kupovat kvalitní suroviny a mít tak pod kontrolou, co jejich miláčci vlastně spořádají. Ale vařená strava nikdy nedodá tělu tolik látek jako ta syrová.

 

Z různých výzkumů a statistik vyplývá, že od dob, kdy se začalo krmit průmyslově vyráběnou potravou, narostlo množství zdravotních problémů u psů i koček – oslabení imunity, kožní potíže, alergie, snížená plodnost, nemoci slinivky, jater a ledvin a v neposlední řadě, všemi obávaná rakovina.

Odpovědí na otázku "Proč barfovat?" je několik, ale stačí jedna za všechny ostatní:

Protože psa (nebo kočku), který "jede" na kvalitním BARFu poznáte z dálky.

Barfování zvířatům prospívá a projevuje se to na jejich srsti, vitalitě i náladě. Barfováním se minimalizuje vznik zubního kazu, parazitního onemocnění, snižuje se riziko možného přetočení žaludku a má pozitivní vliv na imunitní systém.

Syrové maso? Ano, ale...

BARF není o tom, že z ničeho nic začnete svým mazlíčkům podávat misky plné syrového masa. Smyslem tohoto způsobu krmení je poskytnout jim pestrou a vyváženou stravu, po které budou skutečně prospívat. Tedy jak maso, tak kosti, zeleninu, ovoce i menší procento bylin. Touto skladbou získá váš miláček všechny důležité látky, které potřebuje – minerální látky, vitamíny, vlákninu, tuky a bílkoviny.

Vrátíme-li se k vlkovi coby ideálním příkladu, pak je důležité si uvědomit si dvě věci. Vlk žere celou kořist, včetně vnitřností, takže spořádá i natrávený obsah žaludku oběti. Navíc je to klasický predátor, který je schopný sníst prakticky cokoli. V jeho jídelníčku jsou taky trávy, kořínky, ovoce, vejce, ...

TIP: Nechce váš pes jíst syrové maso? Je zvyklý na silnou vůni a chuť průmyslového krmiva. Vložte maso do síta, přelijte ho vařenou vodou a teprve potom podávejte. Bude víc vonět.

Přechod na BARF 

Barfování má svá pravidla. Je důležité, aby krmná dávka byla pestrá a obsahovala správný poměr všech složek nutných pro zdraví vašeho psa či kočky. Rozložení se také liší podle toho, zda máte doma štěně, dospělého psa nebo aktivní psy s vysokou fyzickou zátěží.

Pokud si nejste správným jídelníčkem jistí, napište na info@originalbarf.cz, kde vašemu čtyřnohému příteli sestaví jídelníček na míru. Zdarma.

Okruh páníčků, kteří přešli na BARF se rok od roku rozšiřuje, a to přestože barfování se rychlostí a pohodlností nemůže rovnat tomu, když během pěti vteřin naberete misku granulí. Navzdory tomu se ke nim málokdo vrací. Odměnou za tuhle snahu je totiž spokojený, viditelně zdravější a hravější pes.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.